“לכאן לא באים בשביל סלט!” (י. אהרוני) או: אם כבר, אז כבר…

לכאן לא באים בשביל סלט!”.
ככה אמר (נזף?) לי אהרוני, השף והצמה, ההוא מהתכניות בעולם עם גידי גוב, לפני  20 שנה.
הייתי חיילת בתל אביב של סוף שנות ה-90′, התקופה עם התקוה שאולי עוד יהיה שלום ויבואו לכאן המונים – שכנים וכאלו שכבר לא יחרימו, וכדאי שיהיה להם איפה לאכול.
פינקנו את עצמנו באיזה אירוע של יום שנה או יומולדת בארוחה עסקית במסעדת היוקרה שלו “תפוח זהב”.
הייתי בררנית-על וחשדנית-חדשנות קולינרית וברור שצמחונית, ככה שמכל מבחר המנות הראשונות היחידה שהצלחתי למצוא שתעמוד בכל התנאים המחמירים שלי היתה סלט.
אהרוני שמע שזה מה שהזמנתי, ובא אליי בכבודו ובעצמו, להודיע שאם כבר באתי אליו – זה לא בשביל סלט: סלט אוכלים בבית. מרוב התרגשות (או בהלה? או מבוכה? כנראה שכל התשובות נכונות) מיהרתי לשנות את ההזמנה ולהחליף את המנה. לא זוכרת מה אכלתי במקום. רק שזה היה טעים. (את הקינוח אני דוקא זוכרת: מוס שוקולד במרק שוקולד(.
ואת הציטוט שלו – לפה לא באים בשביל סלט, את זה אוכלים בבית, אני משננת לעצמי וגם ללקוחותיי כשאנחנו בהתלבטות בעת קבלת החלטה קצת נועזת, לא שגרתית ויש שיגדירו – מסוכנת קמעה.
למשל, לצבוע קיר/דלת בצבע דומיננטי. כזה שלא מתבייש, לא מתחבא, ועלול, חלילה, לצרום עם שכניו.
או כשבוחרים ריהוט שאינו ספת ר’ אפורה.
וכהנה וכהנה.
רכובה על המנטרה “אם כבר אז כבר” אני מסבירה שלא התכנסנו כאן היום והזמנו צבע (בעל המקצוע עם הסולם והמברשת) בשביל בחירות צפויות ומשעממות, אז יאללה, הולכים על כל הקופה. הם בד”כ עוצרים בחצי הדרך, וזה גם טוב, מעזים עם המשקוף, מהססים עם הדלת. לא נורא, ישאירו משהו לפעם הבאה.

למען הגילוי הנאות, היתה לי צומת החלטה באחת מחנויות הרהיטים: הגעתי לשלב הבחירה של בד ריפוד לספה דו מושבית של לקוחה יקרה. לקוחה חלומית, שאמרה לי את המשפט שכל מעצב חולם עליו: “מה שתגידי – אני עושה!”. המוני בדים, איך בוחרים? צריך להתאים גם למה שכבר יש בבית, גם לשאר הריהוט הנבחר… יש פה חתיכת סיכון. לקחתי אויר, והזכרתי לעצמי שהלקוחה הזו ראתה את צילומי הבית שלי והחליטה שהיא רוצה גם, וכך בחרה בי. כדי שאני אכניס לה לבית את הצבע והחיים והתעוזה. וכך היה: בחרתי בד מאד לא שגרתי, לא ניטראלי, נוכח ומשמח. יצא מקסים, מלבב ואפילו די סולידי…
אז גם אתם, בהיסוסים לפני החלטות מרגשות, מענינות, שממלאות אתכם שמחה, זכרו את דברי אהרוני- לכאן לא באים בשביל סלט! תעזו, מקסימום – יצליח…
אז אם אתם פתוחים להמלצות מהתפריט, או להמצאת מנה חדשה במיוחד בשבילכם – מוזמנים לפנות, בשמחה.

השארת תגובה